Pierwsza jednoklasowa szkoła funkcjonowała w Olszynach od 1709 r. Mieściło się w niej również mieszkanie nauczyciela. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców potrzebna była większa szkoła. W 1800 r. zbudowano nowy budynek szkolny, w którym były dwie duże klasy i mieszkanie dla nauczyciela. Drugi nauczyciel wynajmował mieszkanie prywatnie. Utrzymanie szkoły i dwóch nauczycieli było dla wsi dużym obciążeniem. Gdy świadczenia na utrzymanie szkoły były podnoszone, to zdarzało się, że dochodziło do buntów .
Następnie zbudowano nową, szkołę, która była ozdobą wsi. Budynek ten spłonął w 1945 r.
Zanim przystąpiono do remontu szły uczniowie uczyli się w budynku byłej karczmy. Od 23 sierpnia do 5 grudnia 1946 r. budynek szkolny był remontowany. Prace były prowadzone własnymi siłami, bez wsparcia gminy. Szkoła posiadała dwie izby lekcyjne, kancelarię i mieszkanie dla nauczycielki. W roku 1948 szkoła nie posiadała elektryczności, wodę czerpano z umiejscowionej na podwórzu studni. Zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Ze sprzętu szkolnego posiadała tyko jedną tablicę, jeden stół, piętnaście ławek i ścienną mapę Polski. Z urządzeń sanitarnych była tyko umywalka i jedna miska. Szkoła nie była otoczona opieką lekarską ani pielęgniarską. Ostateczna odbudowa szkoły zakończyła się w 1958 r. Szkolą była budynkiem jednopiętrowym z płaskim dachem. Mieściło się w nim pięć sal lekcyjnych, kuchnia, sekretariat oraz dwa mieszkania dla nauczycieli.
W 1993 r. okazało się, że adaptowany na potrzeby szkoły budynek (byłej karczmy) nie nadaje się na klasy lekcyjne. Jego przystosowanie do tego celu wymagałoby nakładu dużych środków finansowych. Dlatego w 1997 r. zaczęto nadbudować dwie kondygnację do budynku głównej szkoły.
Pod konic maja 2007 r. rozpoczęła się budowa sali gimnastycznej.
15.06.07 r., wykopy pod salę gimnastyczną.
Uroczyste otwarcie sali gimnastycznej - luty 2009 r.
Tekst ten jest tyko szkicem historii budynku szkoły w Olszynach. Będzie stopniowo uzupełniany. Jednym z celów jego publikacji, jest zachęcenie ewentualnych czytelników do podzielenia się wiedzą na temat historii tej szkoły.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz